ÇÖP BİDONLARINDAN MIT SIRALARINA

Kevin Doe’nun inanılmaz hikayesidir bu. Kevin Sierra Leone’de çok zor koşullarda yaşamaktadır. Evlerine hafta bir gün elektrik verilmektedir. Ders çalışmak için ya ay ışığı, ya marketin veya sokak lambasının altında veya derme çatma el feneri benzeri imkanlara muhtaçlar.

Ama bu durumlar Kevin’in meraklı olmasına mani değil. Kevin hem bir maker, hem bir mucit, hem bir müzik dostu. Mahallesindeki çöp bidonlarını karıştırır, içlerindeki eski ve bozuk elektronik aletleri bulur, onları kurcalaya kurcalaya elektroniği çözmüştür. Müziğe çok meraklı olduğu için bir radyo kurmak ister ve bunu gerçekleştirir. DJ Focus markasıyla yayın yapar. Radyo çok tutar, mahallesinde artık o meşhur birisidir.

MIT Üniversitesinde okuyan David Sengeh yine Sierra Leone menşeli, biraz daha şanslı bir PhD öğrencisidir. Memleketine gider gelirken, orada gençlerle yaz kampları yapmaya karar verir. Kevin ile yolları bu şekilde kesişir. Onun dehasını görünce, onu Boston’a davet eder ve orada ufkuna ufuk katar, heyecanına heyecan katar.

Kevin ve David birer Maker. Onlar dünyayı değiştirmek, güzelleştirmek istiyorlar. Bunun için kimseden izin istemiyorlar, bunun için karmaşık planlar yapmıyorlar. Sadece akıllarına gelen, yüreklerinden geçeni yapıyorlar. Sadece yapıyorlar. Maker hareketi de budur, sadece yapmak.

Kevin bu yaşta bu şekilde icatlar çıkarında, kendi radyo istasyonunu kurunca, pek çok yerde haber oldu, konuşmacı oldu, kısacası idol oldu. Haklıdır. Maker olmak işte böyle bir şey.

http://tedxteen.com/speakers-performers/tedxteen-2013/139-kelvin-doe
http://www.huffingtonpost.com/2012/11/19/kelvin-doe-self-taught-en_n_2159735.html
http://www.takepart.com/article/2012/11/27/move-over-mozart-15-year-old-inventor-kevin-doe-wows-mit
http://en.wikipedia.org/wiki/Kelvin_Doe

Sizin Wikipedia kaydınız var mı? Yok mu? Vah vah… Kevin kadar olamamışsınız. Maker olsaydınız, böyle olmazdı…

Paylaş