Şubat Ayı İstanbul Maker Meet-Up’ta Neler Oldu? Neler konuşuldu?

7 Şubat Çarşamba günü Maker Meet-Up’ın 48. buluşması gerçekleşti. Yani Maker Meet-Up 4. yılını doldurdu. Maker meet-up geçen 4 yılda sadece İstanbul’da değil aynı zamanda İzmir ve Ankara’da da gerçekleşti. Ve her ay olduğu gibi, bu ay da maker faire büyük bir heyecanla gerçekleşti.
Açılış konuşması Gelecekhane Kurucusu Halil Aksu tarafından gerçekleştirildi. Aksu, konuşmasına bir müjde ile başladı. Artık Ankara’da yapılacak Maker Faire’in bilgilerine ankara.makerfaire.com adresinden ulaşmak mümkün. Ankara Mini Maker Faire 31 Mart’ta gerçekleşecek. Ankara Mini Maker Faire 13 yaş üstü için 15 TL, aile bileti ise sınırsız çocuk için sadece 30 TL olacak.
Ankara uzak, ben İstanbul’a katılmak istiyorum diyenler, sıkı durun! Yılın ikinci Mini Maker Faire’i 21 Nisan’da Kadıköy’de gerçekleşecek.
Halil Aksu konuşmasına maker gönüllülerini harekete geçmeye davet ederek devam etti. Herkesi kendi mahallesine Maker Kültürü’nü yayması için destekleyen Aksu, bu ayın konusu “3D”ye geri dönerek sırayı konuşmacılara bıraktı.
Günün ilk konuşmacısı FrameX için İlker Vardarlı oldu. Vardarlı, kişiye özel 3D gözlük hakkındaki sunumunu gerçekleştirirken 3D teknolojisini insan hayatını kolaylaştıracak bir alanda çalışmak istediklerini belirtti. Türkiye’nin bu alanda eksik olduğunu belirten Vardarlı, bu proje ile uluslararası alanda söz sahibi olabileceklerini belirtti. Gözlüğün tasarım süreci 3D scalling, 3D modelleme, 3D basım, boyama, vanishing ve teslim oluşuyor; kullanılan teknoloji ise SLS. Her adımda çok büyük emekler harcandığını belirtiyor. FrameX sadece yüz şekline uyuma değil, aynı zamanda kişinin hayat tarzına da hizmet ediyor. Çok spor yapan biriyseniz veya saatlerinizi ekrana bakarak harcıyorsanız çaresinin FrameX’te olduğunu belirten Vardarlı, konuşmasının sonunda makerların fikir ve eleştirilerini dinleyerek FrameX’i daha iyi bir hale getirebilmek için büyük bir ilgiyle dinledi.
Endüstinin gelişiminin kısa bir özeti ile başkalayan Handan Kaplan, endüstri 4.0 kavramının neden çok önem taşıdığını anlattı. Hız, verimli üretim ve esnek üretimin gelişiminin endüstri 4.0’ın ortaya çıkışını etkilediğini belirten Handan Kaplan, 4.0 ile birlikte ürünlerin kişiselleştirilmesi alanında önemli adımlar atıldığına değindi. Konuşmasına firmalarının çalışmalarını anlatarak devam eden Handan Kaplan, bu yolda birçok çalışmalarının ödül aldığını da belirtti. 3D teknolojilerinden FDM ve Polyjet’e değinen Kaplan, bu teknolojiler hakkında genellemeye gitmenin yanlış olduğunu belirtirken, amaca göre kullanılması gereken teknolojinin değişmesinin gerekliliği üstünde durdu. Voxel, 3D ürününün anlamlandırılabilir en küçük parçası, kavramını tanımlayan Kaplan; teknolojinin çok yeni olduğunu belirtti. Yine konuşmasına başka bir yeni ve gizemli bir teknolojiyi tanıtarak devam eden Kaplan, metal 3D printerlar hakkında çok değerli bilgiler paylaştı. Artırılmış gerçekliğe olan ilgisini belirten Kaplan, InfoTRON’un Arge çalışmalarından da söz ederek konuşmasını tamamladı.
Günün son konuşmacısı Codemodeon’dan Sanal Gerçeklik konusu ile Yağız Hayat oldu. Sanal gerçekliği anlamanın, önce gerçeklik kavramını anlamakla başlayacağını belirten Hatay, sanal gerçekliği de gerçeklik diye varsayılan verinin dijital veriler ile değiştirilip duyu organlarımıza uyumlu şekilde verilmesi olarak tanımladı. VR teknolojisine birçok yeni örnek vererek ve yine örnek videolarla sunumunu devam ettiren Hayat, bu teknoloji ile birçok hastalığa da çare bulunabileceğini söylüyor.
Maker Meet-Up Şubat ayından bu aylık bu kadar. Gelecek ay görüşmek üzere!
Berfin YARDIMCI

Paylaş

Benzer Haberler