Onarmak, tamir etmek, insanlığın doğal hakkıdır.

Cep telefonunuz bozuldu. Ne yapacaksınız? Aç Kapa. Olmadı. Servise. Eliniz mahkum, zira kendiniz tamir etmeniz için hiç bir talimat, self-servis web sitesi yok. Ancak Maker / Hacker kafasındaki insanların yazıları ve videoları var. Ancak çoğu insanın evinde ne gerekli aletler var, ne de gerekli yetenekler var. Zaten bozma ve garantiyi kaybetme riskine istinaden kimse bu işe yeltenmiyor.

Aynı durum araçlarda geçerli. Arabanın bir lambası yandı, arıza var sinyali verdi. Eh?? Hemen servise. Servisteki usta dahi bilmiyor. Araca bir dongle takıyor, ‘Beyini okumamız lazım’ diyor, bilgisayara verileri aktarıyorlar ve sonucunda yüzlerce veya binlerce liralık servis, yedek parça ve işlem bedeli ödüyorsunuz. Neden? Aracın beyni bozulmuş. Peki, tamir edelim. Yok olmaz, illa değişecek. Eskisi ne oluyor? Marka servislerde av hatırası gibi poşete koyup, elinize veriyorlar. Evinizde münasip bir yer varsa, dekorasyon olarak bir yere koyabilirsiniz. Eğer çok vaktiniz varsa, tepenizin tası attıysa, kurcalayabilir, inceleyebilir, neyin ne olduğunu araştırabilir, anlayabilirsiniz. Zira o parçayı bir insan tasarladı ve yaptı, ürettiği verileri analiz edip, yedek parça siparişini de üreten programı da bir insan yazdı, akıl etti.

Evinizde ampül patladığında, kapıcıyı çağırmayın. Kendini değiştirin. Kapı gıcırdadığında elinize yağ alın, gerekirse kulak çubuğuna batırın ve menteşeleri yağlayın. Göreceksiniz ki bu kadar basit, bu kadar ucuz, bu kadar kısa. Bir şeyi başarmış olmanın geçici mutluluğunu yaşayacaksınız.

Evinizi kendiniz boyayabilirsiniz. Evinizi kendiniz onarabilirsiniz. Evinizin tadilatını kendiniz planlayabilir, tasarlayabilir, yapabilirsiniz. Özetle siz her şeyi yapabilirsiniz.

Bunun ne denli önemli olduğunu alttaki yazıda okuyabilirsiniz.

IEEE Spectrum Dergisinin bu ayki kapak konusu. Çok önemli. Mutlaka okuyunuz.

Paylaş

Benzer Haberler