Nisan 2018 Maker Faıre Takvimi

Globalde her geçen gün büyük bir hızla yayılmaya devam eden Maker Hareketi’nin üretim ve paylaşım ruhunun kutlandığı festivaller olan Maker Faire’ler eş zamanlı olarak birçok farklı ülkede ve şehirde gerçekleşiyor. Bazıları 7. kez, bazıları 5. kez düzenleniyorken bazıları da ilk kez düzenlenmenin heyecanını taşıyor. Kadıköy sokaklarının Maker coşkusuyla dolup taşacağı Kadıköy Mini Maker Faire’in de ayı olan Nisan ayındaki Maker Faire’lere gelin yakından bakalım.

Florida, 7 Nisan 2018’de düzenlenecek olan 1. Jacksonville Mini Maker Faire ile Maker Hareketi’ne merhaba diyor. Daha ilk yılından oldukça yoğun bir programla açılış yapan Jacksonville Mini Maker Faire’de Planetaryum etkinliklerinden lazer ışıklarına, deniz canlılarından dans gösterilerine, kahve atölyelerinden Mars araştırmalarına birçok farklı konuda proje bulunuyor. Detaylı bilgiye http://jacksonville.makerfaire.com/ adresinden ulaşılabilir.

Mississippi ise 7-8 Nisan 2018 tarihlerinde bu yıl 4. Kez Maker coşkusunu kutluyor. Meridian Mini Maker Faire’in içeriğinde ise el sanatları, sanal gerçeklik, üç boyutlu tasarım ve kendin-yap projeleri bulunuyor.  Detaylı bilgiye https://meridian.makerfaire.com/ adresinden ulaşılabilir.

Miami’de 7-8 Nisan 2018 tarihlerinde 5. Maker Faire Miami düzenleniyor. Kreatif atölye çalışmalarından IoT projelerine, robotik takımlarından el sanatlarına, müzikten modaya birçok alanda makerların yer alacağı festivalin detaylı bilgilerine https://miami.makerfaire.com/ adresinden ulaşılabilir.

8 Nisan 2018 tarihinde düzenlenecek olan iki Mini Maker Faire, Connecticut ve New Jersey’de olacak. 3. Tri-State Mini Maker Faire’in detaylı bilgilerine http://tristate.makerfaire.com/ adresinden, 1. Mercer Bucks Mini Maker Faire’in bilgilerine ise https://mercerbucks.makerfaire.com/ adresinden ulaşılabilir.

Ohio’da 13 Nisan 2018 tarihinde 5.si düzenlenecek olan Kent State Mini Maker Faire bilgilerine http://kentstate.makerfaire.com/ adresinden ulaşılabilir. Eş zamanlı olarak gerçekleşecek 4 Mini Maker Faire ile 14 Nisan 2018 adeta bir şölene dönüşüyor. Nebraska’da 4.sü düzenlenecek olan Omaha Mini Maker Faire (http://omaha.makerfaire.com/), Utah’ta 5.si düzenlenecek olan Salt Lake City Mini Maker Faire (https://saltlakecity.makerfaire.com/), New York’ta 2.si düzenlenecek olan Twin Tiers Mini Maker Faire (http://twintiers.makerfaire.com/) ve Kazakistan’da ilki düzenlenecek olan Almaty Mini Maker Faire (http://almaty.makerfaire.com/) ile Maker coşkusuyla dolu bir 14 Nisan bizleri bekliyor.

14-15 Nisan 2018 için Almanya’ya uzanıyoruz. Chemtiz’de 2.si gerçekleşecek olan Maker Faire Sachsen’in detaylı bilgilerine https://www.maker-faire-sachsen.de/ adresinden ulaşılabilir. 15 Nisan 2018’de de Edinburgh Mini Maker Faire’in 6.sı gerçekleşecek. Detaylı bilgiye https://edinburgh.makerfaire.com/ adresinden ulaşmak mümkün.

21 Nisan 2018’de eş zamanlı olarak gerçekleşecek 7 Mini Maker Faire’in beşi Amerika’da, biri Ukrayna’da, diğeri de Türkiye’de olacak. 5. New Orleans Mini Maker Faire’in bilgilerine http://neworleans.makerfaire.com/ adresinden, Pennsylvania’da gerçekleşecek olan 3. Bloomsburg Mini Maker Faire’in bilgilerine http://bloomsburgmakerfaire.com/ adresinden, Connecticut’ta gerçekleşecek olan 7. Maker Faire Westport’un bilgilerine http://westport.makerfaire.com/ adresinden, Kentucky’de gerçekleşecek olan 1. Bowling Green Mini Maker Faire’in bilgilerine http://bowlinggreen.makerfaire.com/ adresinden, Ukrayna’da gerçekleşecek olan 1. Dnipro Mini Maker Faire’in bilgilerine http://dnipro.makerfaire.com/ adresinden ve New York’ta gerçekleşecek olan 2. Mohawk Valley Mini Maker Faire’in bilgilerine http://mohawkvalley.makerfaire.com/ adresinden ulaşabilirsiniz.

Ayrıca bizde 21 Nisan 2018 Cumartesi günü Kadıköy Yeldeğirmeni Mahallesinde Kadıköy Mini Maker Faire düzenliyoruz. Mahalle festivali şeklinde geçecek Kadıköy Mini Maker Faire bilgilerine http://kadikoy.makerfaire.com adresinden ulaşabilir, proje başvurusunda bulunabilirsiniz. Festivalimizde bir renk olmak isteyen herkesi bekliyoruz!

21-22 Nisan 2018’de ise New Mexico’da 7. Albuquerque Mini Maker Faire düzenleniyor. (http://albuquerque.makerfaire.com/) 22 Nisan 2018’de South Bend Mini Maker Faire’in 2.si Indiana’da düzenleniyor. (http://southbend.makerfaire.com/) İlki 22 Nisan 2018’de gerçekleşecek olan Roanoke Mini Maker Faire ise Virginia’da olacak. (http://roanoke.makerfaire.com/)

Ay sonunda ise eş zamanlı olarak 6 farklı ülkede (Çin, Amerika, Tayvan, Birleşik Krallık, Kanada, Almanya) gerçekleşecek olan 10 Maker Faire ile Nisan ayını güzel bir şekilde kapatıyoruz. 28 Nisan 2018 tarihinde Şanghay’da 4.sü düzenlenecek olan Jinqiao Mini Maker Faire projelerin yanı sıra yarışmalarıyla da eğlenceli bir festival olacağa benziyor. (http://jinqiao.makerfaire.com/) Aynı gün Florida’da 3.sü düzenlenen Palm Beach Mini Maker Faire (http://palmbeach.makerfaire.com/), Massachusetts’te 5.si düzenlenen Cape Cod Mini Maker Faire (http://capecod.makerfaire.com/), Texas’ta 6.sı düzenlenen Tyler Mini Maker Faire (http://tyler.makerfaire.com/), Kanada’da 4.sü düzenlenen Sunshine Coast Mini Maker Faire (http://www.sunshinecoastminimakerfaire.com/) ve North Carolina’da 7.si düzenlenen Maker Faire Burlington (http://burlington.makerfaire.com/) ile 28 Nisan oldukça yoğun bir programa sahip. İki gün sürecek iki festivalden ilki olan Hsinchu Mini Maker Faire (https://www.facebook.com/MFHsinchu/) Tayvan’da 2. kez düzenleniyorken her yıl büyük bir ilgiyle takip edilen Maker Faire UK (http://makerfaireuk.com/) 7. kez Newcastle upon Tyne’da gerçekleşecek. Nisan ayının son iki festivali ise 29 Nisan 2018 tarihinde olacak. 2.si düzenlenen Dillingen-Saar Mini Maker Faire (https://maker-faire.de/dillingen-saar/) Almanya’da, 6.sı düzenlenen Fresno Mini Maker Faire ise (http://fresno.makerfaire.com/) California’da olacak.

Yolunuz düşerse ziyaret edebileceğiniz ve projelerinizle katılabileceğiniz Maker Faire’leri listeledik. Mayıs 2018 Maker Faire takviminde görüşmek üzere.

Paylaş

Benzer Haberler