AÇIK KAYNAKLI FACEBOOK YAZILIMLARI

Facebook’un açık kaynaklı yazılımlara katkısı Mobil, Web, back-end ve altyapı olarak kategorize edilebilir. Bu kategorilerde yapılmış en iyi açık kaynaklı projeler ise şöyle:

MOBİL

Buck, Android için yaratılmış yüksek performanslı bir sistem. Kodlar ve kaynaklardan oluşan tekrar kullanılabilir modülleri var. Çünkü Android uygulamaları çoğunlukla Java’da yazılıyor ve Buck ayrıca Java sistemi olarak da çalışabiliyor.
 
Rebound, bir tür Java kütüphanesi. Doğal fizik yasalarını animasyonlarınıza yansıtmak için kullanabildiğiniz modelleri içeriyor. Origami yazılımı gibi, benzer yapıları kullanarak, etkileşim modellerini Android’e uygulamasına dönüştürmenizi sağlıyor.
Origami, modern kullanıcı arayüzleri geliştirmek için kullanılan bir araç. Prototipi kolayca oluşturabildiğiniz ve iPhone ya da iPad’e aktarabildiğiniz bu platform, aynı zamanda mühendislerin kullanbileceği kod parçaları çıktısı da alabiliyor. 
 
Stetho, Android için bir debug platformu. Sunucu / İstemci protokülünü uygulayan Chrome Developer Araçlarını uygulamanızda aktif kullanabiliyorsunuz. Bir kez uygulamanıza entegre edildiğinde, basitçe chrome://inspect yazıp “Inspect”e tıklayarak gezinebilirsiniz.
 
Android ve İOS uygulamalarındaki hataları tespit etmek için kullanılan statik bir analiz aracı. Eğer Objective-C, Java veya C kodlarını ona yüklerseniz, birçok potansiyel hatanın da listesini üretiyor. Kullanıcılara ulaşmadan önce kritik hataları tespit etmek, zayıf performansı ve çökmeleri engellemek için çok faydalı.

WEB

React Js kullanıcı arayüzü oluşturmak için kullanılan verimli ve esnek bir JavaScript kütüphanesi. Varolan projenize küçük bir özellik yazmak için denenebilir.
 
HHVM (Hip Hop VM) Hack ve PHP’de yazılmış projelerinizi yürütmek için kullanabileceğiniz açık kaynaklı bir sanal makine. JIT (just-in-time) derleme yöntemini kullanarak PHP’nin sağladığı esneklikle çok iyi hızda bir performansa ulaşmanızı sağlayabiliyor. 
Flux, Facebook’un istemci tarafında kullandığı web uygulamaları için geliştirilmiş bir uygulama mimarisi. Yeni koda yazmadan da Flux’ı hemen kullanmaya başlayabiliyorsunuz.
Flow, JavaScript’e static “typing” ekleyerek yazılımcının kod kalitesini ve üretimi arttırabiliyor. Amacı, JavaScript kodlarındaki hataları bulmak.
 
Uygulamaları yüklemeden değiştirmenize izin veren bir Chrome eklentisi. Kurulu sisteminize, geliştirme ortamınıza kolayca entegre olabiliyor ve favori editörünüzle kullanılabilir.
Jest, JavaScript iskeletini test etmek için kullanılıyor. 

BACK-END

Presto,  gigbaytelarca data kaynağı için açık kaynaklı SQL query aracı. Facebook kendi iç sunucularında da bu yazılımı kullanıyor.
 
Osquery, yeni query’leri denemek için size bir SQL arayüzü sağlıyor. SQL dilinin gücü ve kullanabileceğiniz onlarca tablo ile, sistemde oluşabilecek hataları ve performans sorunlarını inceleyebiliyorsunuz.

Paylaş

Benzer Haberler