Mart 2018 Maker Meet-Up Robotlar Temasıyla Gerçekleşti

Mart ayı Maker Meet-up her ay olduğu gibi bu ay da ayın ilk çarşamba akşamı StudioX’te gerçekleşti. 49. buluşmanın teması ise “Robotlar” oldu.

Halil Aksu açılış konuşmasına gelecek etkinliklerden bahsederek başladı. Ardından, çizgi izleyen robotlar ve kullanım alanlarından olan Amazon depolarından (Kiva systems 2012’de Amazon tarafından satın alındı) bahsetti. Alışılagelmiş depolama sisteminin aksine, depo görevlisi sabit duruyor ve sipariş listesindeki ürünlerin bulunduğu robotlar görevliye geliyor. Bu robotlar çoğu zaman ilgisiz görünen ama big data analizi sayesinde müşterilerin sık sık bir arada satın aldığı anlaşılan farklı kategorilerdeki ürünleri bir arada bulunduruyor. Daha sonra, perakende mağazalarda kullanılan Shelfie isimli robottan bahsedildi. Görüntü analizi ile envanter sayımı, hangi raflarda hangi ürünlerden ne kadar kaldığının tespiti ve ürün yerleşiminin kontrolünde kullanılabilen bu robot perakendecilikte büyük fayda sağlama potansiyeline sahip. Konuşmasını robot tasarımının ve kullanılacak teknolojilerin elde edilmek istenen işlevle olan ilişkisine değinerek bitiren Aksu’nun ardından diğer konuşmacılar devam etti.

Günün ikinci konuşmacısı Efe Gözen, ortağı Burcu Biçer Saner ile kurdukları Fabb’den bahsetti. Mimar Gözen’in konuşması kreatif robotlar çevresinde gelişti. Yaptıkları simülasyon ile tasarım ve üretim sürecini entegre ettiklerini, aynı zamanda da Kuka’nın Türkiye’deki yaratıcı sektörlerde çözüm ortağı olduklarını belirtti. Robot kolun yaratıcı sektörlerde kullanımının tüm dünyada yaygınlaşmaya başlaması umut verici bir gelişme. Mimaride farklı üretim teknikleri, tasarım ve üretim arasındaki ilişkinin geliştirilmesi, fiziksel iş gücünün optimizasyonu ve daha az malzeme kullanarak üretim yapılabilmesi ile ilgili örnekler gösterildi. Mimarideki yeni üretim teknikleri ile mimarların üretim süreçlerine daha çok dahil olmaya başlaması ile mimarın rolünün biraz değişmesi ve “mimar özüne mi dönüyor?” sorusu gündeme geldi.

 

 

Bir sonraki konuşmacı olan Faik Berk Güler ise konuşmasına Human Age Technology olarak yaptıkları Nely isimli robotlarından bahsederek başladı. Nely kısaca, hareketli, akıllı ve inovatif özelliklere sahip bir sosyal robot olarak tanımlanıyor. Nely insanlarla iletişim kurmak için tasarlanmış bir robot ve tasarımı da kullanım amacına uygun olarak yapıldığı için -çok sorulsa da- kolları bulunmuyor. Konuşmasına robotların günlük hayattaki yerinden bahsederek devam eden Güler, robotların üretimdeki önemini daha iyi anlayabilmek için vizyonu özümsememiz gerektiğini belirtti. Robot kavramının ilk ne zaman ve nasıl ortaya çıktığıyla ilgili farklı görüşler sunuldu. Robotların farklı alanlardaki kullanımını değerlendirirken ne kadar verimli veya işlevsel olduğunun göz önünde bulundurulması gerektiği belirtildi.

Günün son konuşmacısı Arçelik Atölye 4.0’dan Osman Er oldu. Konuşmasında dijital dönüşümün ve robotların fabrikalardaki yansımaları ile Arçelik Deneyim Merkezi’nde yaptıkları çalışmalardan bahsetti. Gelişen teknoloji ile birlikte değişen kullanıcı isteklerini karşılayabilmek için üretim sistemlerinde de çeşitli yenilikler yapılması gerektiğini belirtti. Arçelik’in dijital dönüşüm çalışmalarını sürdürebilmek için kendi bünyesinde kurduğu Atölye 4.0 insan kaynağının dönüşümü, dijital dönüşümün Arçelik içerisinde sağlanması ve yeni teknolojilerin araştırılması olmak üzere üç alanda faaliyet gösteriyor. Ardından, fabrikalarda kullanılan robotlardan ve mekanizmalarından örnekler gösterildi. Şu anda kullanılan endüstriyel uygulamaları anlatan Er, konuşmasını geleceğe yönelik çalışmalardan bahsederek sonlandırdı.

Önümüzdeki ay 50.si düzenlenecek olan meet-up’ta görüşmek üzere! Heyecanlı, meraklı ve üretken kalın.

Paylaş

Benzer Haberler