Makey makey için sünger ile düğme

Yazının başlığı sadece makey makey içinmiş gibi olsada her yerde kullanabileceğiniz bir düğme yapımını anlatmaya çalışacağım bu yazımda.  Daha çok makey makey ile kullandığım için bu başlığı vermeyi uygun gördüm.  Makey Makey hakkında daha fazla bilgi için tıklayınız.  

MAKEY MAKEY NEDİR?

MaKeyMaKey  ismi Make + key = makey şeklinde anahtar üret diyebileceğimiz şekilde uydurulmuş bir kelimedir. Bu işlemcinin mucitleri  Makey  21.yüzyıl için geliştirilmiş bir icat kiti olarak tanımlıyorlar. Günlük hemen her neyneyi bir dokunmatik yüzeye çevirebilirsiniz makey makey ile.  Bu öyle bir icat kiti ki yeni başlayandan uzmanına kadar mühendisinden sanatçısına kadar herkes farklı şekillerde kullanabilir.

SÜNGERDEN DÜĞME YAPALIM

Aşağıdaki bulunan malzemeleri benzerleriyle değiştirebilir hatta bambaşka malzemelerle yapabilirsiniz.

MakeyMakey düğme malzemeler

Gerekli Malzemeler:

  • Sünger
  • Eva
  • Alüminyum Folyo
  • Kablo ya da bakır şerit bant
  • Kablo Soyucu (bakır şerit bant kullanacaksanız gerek yok)
  • Yapıştırıcı
  • Makas

Yapayacağımız şey aslında oldukça basit fakat çok kullanışlı. Öncelikle iki evamızın üzerine yapıştırıcı yardımı ile alüminyum folyo kaplayalım.

Eva Aliminyum folya yapıltır İki taraf yapışmış

Ardından bu iki katman arasına girecek süngerimizi hazırlayalım. Makas yardımı ile sünger üzerinde delikler oluşturalım. Süngerin amacı üzerine basılı değilken iki levhayı birbirinden ayırmak üzerine basıldığında ise iki levhanın birbirine değmesine engel olamamaktır.

Süngeri keserek delikler açalım

İki levha üzerine varsa bakır şerit bantımızı yoksa kablomuzu yapıştırıp süngeri yapıştıralım. Burada alüminyum folyoya süngeri yapıştırırken deliklerin olduğu bölgelere yapıştırıcı gelmemesine dikkat edelim. Aksi halde düğmenin üzerine bastığımızda levhalar birbirine yapışacaktır.

Süngeri delelim

Şimdi levhanın bir tanesinde gelen bakır şeriti (ya da kabloyu) ucunu MakeyMakey’in (ya da hangi devreyi kullanıyorsanız) toprak kısmına diğerini istediğiniz pine gidecek şekilde uzatın.

Makey Makey düğmeye takalım

Artık düğmeniz hazır. Bu düğmeleri bir müzik yolu yapmaktan, interaktif bir duvar yapmaya, panolar oluşturamaya kadar istediğiniz her yerde kullanabilirsiniz.
Bu düğme sistemi ile dilediğiniz hemen her yüzeyde interaktif işler yapabilirsiniz. Zemine döşediğimiz bir branda , biraz kablo ve bir adet makey makey ile öğrencilerin okula girişlerinde yaptığımız Müzikli yol projesine göz atmanızı tavsiye ederim. Ben okuluma bu şekilde girmek isterdim 🙂

Süngerden düğme yapabileceğiniz gibi hazır düğmeler kullanarak farklı düzeneler yapabilirsiniz. Düğme çeşitlerini görebilmek için tıklayınız. Bu tarz yazıları çoğaltmaya çalışmakla birlikte kodlama ile ilgili daha küçük çaplı yazıları kişisel bloğumdan www.hakanatas.com takip edebilirsiniz.

Paylaş

Benzer Haberler