Aralık 2017 Maker Meet-Up Giyilebilir Teknolojiler ağırladı.

Aralık ayı Maker Meet-Up yine her ay olduğu gibi bu ay da ayın ilk çarşamba akşamı StudioX’te gerçekleşti. Bu ayın teması ise “Giyilebilir teknolojiler.” oldu. Belki de teknolojinin hayata en entegre olmuş çalışmalarından önemli bazılarını tanıma fırsatı bulduğumuz bu toplantı, yine keyifle geçti ve çiğköfte ile sona erdi.

Halil Aksu açılış konumasında önce Maker kültürü ve gelecek etkinliklerden söz etti. 2018 Maker Faire takvimini paylaşan Aksu, içerik üretimi (blog post yazıları, maker mekan envanteri, proje dökümantasyonu), dijital pazarlama (sosyal medya yönetimi, web desteği) ve destek çağrısında bulundu. Halil Aksu konuşmasına giyilebilir teknolojilere örnekler vererek devam etti. Bu örneklerden bazıları her yere yazabilen kalem, yediğinizi kontrol eden çatal (hopifork), bileğe takılabilir drone (flynixie), protez eller ve versiyonları (openbionics) ve daha birçoğuydu. Aksu’dan sonra konuşmalar giyilebilir teknoloji örnekleri ile devam etti.

İkinci konuşmacı Mustafa ünlü, işinden ayrılıp üzerinde büyük emek harcadığı WatchX’i anlattı. WatchX micro USB desteği, oled ekran, bluetooth, ivme ölçer, SMD Buzzer ve daha birçok özelliği içinde barındırıyor. WatchX’in üretim amaçları arasında gerçek dünya ile ayağı olan prototipler üretmek, aktiviteye teşvik, elektronik cihalar başında kaliteli vakit bulunuyor. WatchX’e indiegogo.com adresinden ulaşmak mümkün!

Pao üreticisi Halit Soysal üçüncü konuşmacı oldu. Pao’dan önce hayatındaki önemli sorunlardan biri olan kambur durma sorununa çözüm getirmeyi amaçlayarak yola çıkan Soysal açık kaynak kod sayesinde Pao’yu geliştirmenin çok kolay olduğunu söyledi. Pao büyük boyutlardan küçülerek hem estetik hem de küçük boyutunu aldıktan sonra artık http://hellopao.com/ ulaşılabilir durumda. Halit Soysal Youtube’da 44 milyon izlenme alan, dik durmanın önemine ve bunun hayata olumlu getirilerine dair olan Amy Cuddy’nin konuşmasına katıldı ve dik durmanın kendi hayatını da çok olumlu yönde etkilediğini ekledi. Ayrıca Pao’yu kullanırken ücretsiz uygulaması ile sağlığa dair değerler de tespit edilebilir ve open api özelliği sayesinde kişiselleştirilebilir.

Giyilebilir teknolojilere son örnek İskele47 Atölyesi’nden Zeynep Nal Sezer’di. Yaratıcı teknolojileri ve giyilebilir cihazları tanımladıktan sonra Sezer teknolojinin kişileştirilmesi vizyonu ile çıktığı yolda 4 adet giyilebilir teknoloji örneği takı üretti. Bu takılardan birincisi bir dantel eldiven olan Çeyiz Sandığındaki Örümceğin İniltisi. Bu dantel eldiven telden tığ ile örülmüş ve el hareketine göre örümcek sesleri çıkaran bir eldiven. İkinci takı ise Ürkek Kırkayağın Gizli Dansı. Bir taç olan bu özel takı başınıza taktığınızda sadece sizin duyabileceğiniz üzgün bir kırkayağın sesini çıkarıyor. Her takının ayrı acıklı bir hikayesi var aslında, örümcek beklediği sandıktan çıkamadığı için çığıklar atıyor ve kırkayak hazırladığı dans gösterisini sunamadığı için mutsuz. Bir başka hikaye ise sineğinki, led kullanılan broş gözlerinden ışık saçan bir sinek. Son takı da madde yapılarının ısıya göre değişimi metodu kullanılarak üretilen bir bileklik. Dıştan görünüşü düz siyahken kolunuza taktığınızda ‘Utangaç Çekirgenin Sıcak Muhabbeti’ne dahil olabilirsiniz.

Kaçıranlar için, bir sonraki Maker Meet-Up yine StudioX’te 18-20 arası. 3 ocakta düzenlenecek olan Meet-Up konusu Maker Deneyleri. Gelecek ay görüşmek dileğiyle, üretken kalın!

Paylaş

Benzer Haberler