Maker Meet-Up UpCycle / ReCycle

Her ayın ilk Çarşamba günü saat 18:00’da Studio-X Istanbul’da yapılan ve herkese açık olan Maker Meet Up’da UpCycle / ReCycle konusu konuşuldu. 43.’sü düzenlenen meet up’ın konukları ürün tasarımcısı ve girişimci Yasemin Artut, sanatçı Pınar Akkurt ve MakerHane‘den Caner G. Yalın oldu. Maker Meet Up’ı kaçırdıysanızı buradan izleyebilirisiniz.

Yasemin Artut’un sürdürülebilir tasarım, sosyal tasarım, ileri dönüşüm tasarımı, geri dönüşüm, döngüsel ürün tasarımı konuları araştırma ve çalışma alanları arasındadır. Meet Up’ta ileri dönüşüm / geri dönüşüm kavramlarını ve genel örnekleri anlattığı sunumda kendi yaptığı işlerden de bahsetti. 2012 yılında Kadir Has Üniversitesi için elektronik atıkların yeniden kullanımı ile tasarladığı bina içi gösterge panoları projesini yaparken karşılaştığı zorlukları ve bu zorluklara nasıl çözüm bulduğunu katılımcılarla paylaştı. Aynı zamanda bu projesi Make Magazine’in internet sitesinde de yayınlanmıştır.

Sanatçı Pınar Akkurt atıkları yeniden kullanarak yaptığı Karaköy Lokantası vitrininde sergilenen işlerini nasıl yaptığından bahsetti. Ayrıca İstanbul Maker Faire’de sergilemek için kavanoz kapaklarından yaptığı projenin yapım sürecinde ki sorunlara bir maker olarak nasıl çözüm yolu bulduğunu anlattı.

MakerHane’de atölye sorumlusun olan Caner G. Yalın atık yönetimi hakkında sunum yaptıktan sonra meet up katılımcılarına atık süt ve meyve suyunun karton kutularından nasıl defter yapılacağını gösterdiği bir atölye düzenledi.

Paylaş

Benzer Haberler