Maker Meet-Up I Star Wars

Bu ayki buluşmanın teması “Star Wars” oldu ve teknolojik çalışmalarındaki ilhamlarını bu seriden alan İstanbul’un çeşitli yerlerinden gelen katılımcılar fikir alışverişlerinde bulundular.

GelecekHane Kurucusu Halil Aksu’nun açılış konuşması ve “İstanbul Maker Faire” tanıtımı ardından, Engelsiz Pedal Derneği Başkanı Samet Aksuoğlu görme engellilerin de bisiklet sürebileceğine dair bir konuşma yaparak engelli/engelsiz birlikteliğinin önemini vurguladı. Ayrıca Aksuoğlu, İstanbul Maker Faire’de katılımcıların kendi bisikletlerini onarmayı öğrenebileceklerini ve görme engelli arkadaşlarımızla birlikte sıfırdan bir bisiklet yapılacağını belirtti.

Üçüncü konuşmacı, 3D printer kullanarak kendi ışın kılıcını üreten Suat Batuhan Esirger oldu. Projesi oldukça ilgi gören Esirger Star Wars temalı çalışmalarına devam edecek.

Star Wars temalı çalışmaların sunumu başlamışken yine 3D printer kullanarak kendi Droid’ini üreten Umut Erkal dinleyicileri bu üretimdeki zorlu ama bir o kadar da gurur verici macerası hakkında bilgilendirdi. Sadece baskı kısmının iki ay sürdüğünü, toplam bir yıldır kendi R2D2 robotu üzerinde çalıştığını ve hala eksikleri olduğunu söyleyen Erkal, dinleyicileri zorlayıcı durumlarda pes etmemeleri konusunda cesaretlendirdi. İleride Droid’inin insanı ve ruh hallerini algılayabilir hale geleceğini söyledi.

Katılımcılardan endüstri ürünleri tasarımcısı Buğra Kaçmaz, yine Star Wars hayranlığının getirdiği bir istekle tasarladığı ışın kılıcını izleyicilerle paylaştı.

Güncel ünvanı YouTuber olan Hasan Yalçın, tam zamanlı işinin yanısıra büyük bir hayranı olduğu Star Wars’un teknolojiye nasıl ilham olduğu hakkında bilgi verdi. Hologram teknolojileri, biyonik uzuvlar, 3D sanal gerçeklik, ışın kılıçları, drone teknolojisi gibi birçok gelişmeye ön ayak olduğunu belirtti. Bu teknolojilerin ortaya çıkışında, insanlığın daha hayalini bile duramadığı zamanlarda Star Wars’un buna sebep olduğunu savundu.

Son olarak Dijital İletişim Danışmanı Hakan Akben katılımcılara Star Wars temalı dijital pazarlama semineri verdi.

Teknoloji ve Star Wars takipçileri için oldukça keyifli geçen bu meet-up, çeşitli fikir alışverişleri ve soru cevaplarla son buldu. Bir dahaki ayın ilk çarşambası görüşmek üzere!

 

Paylaş

Benzer Haberler