RASPBERRY PI İLE EĞİTİME TEKNOLOJİK DESTEK

Raspberry Pi Sınıfı
SAMM teknoloji, bilişim, inşaat ve endüstriyel ürünlerde uzmanlaşmış bir mühendislik firması. Yakın zamanda Maker Faire’da Ramazan Subaşı’yla Raspberry Pi üzerine konuştuk. Raspberry Pi, kendi vakfı tarafından okullarda bilgisayar bilimini öğretmek amacıyla İngiltere’de geliştirilen kredi kartı büyüklüğünde bir bilgisayar.

SAMM’ın Eğitime Teknolojik Destek sloganıyla başlattığı Raspberry Pi sınıfı projesi, ilk kez Alkev (Alman Liseliler Kültür Eğitim Vakfı) Okulları’na kuruldu. Açık kaynaklı projeler üretmek üzere çalışmalara başlayan sınıf, şimdiden birçok öğrencinin projesinde teknolojiyi kullanmaya teşvik oluşturdu.

Bager Akbay’ın da TED konuşmasında CoderDojo girişimine verdiği destekle hatırlattığı gibi, SAMM’ın da amacı teknolojiyi sadece tüketen değil, aynı zamanda üreten bir neslin yetişmesine katkıda bulunmak. İlkokuldan itibaren öğrencilere algoritmik düşünme becerisi gösterildiğinde, günümüz teknolojileri ile çok daha hızlı iletişim kurabilirler. Böylece kendi problemlerini çözen, yaratıcı ve tüketimden üretime yönelen bir nesilden söz edebiliriz. SAMM ilk adımı Maker Eğitim Hareketi içinde aktif rol alan Hakan Ataş’la birlikte ALKEV’de attı. Bundan sonra Anadolu’ya kadar yayılan bilgisayar sınıfları oluşturmak, sosyal bir sorumlulukları olarak gördükleri süreçlerinin yalnızca bir başlangıcı.

Geçtiğimiz ay düzenlenen Maker Faire 2015’te SAMM Teknoloji’den Ramazan Subaşı, okullara yönelik başlattıkları Raspberry Pi sosyal sorumluluk projesini anlattı. Raspberry Pi’ın maliyetinin düşük olması, özgür yazılımı desteklemesi ve Minecraft, Scratch gibi platformlarla uyumlu çalışması onu okullar için çok ideal kılıyor. Özellikle de, çeşitli imkansızlıklar yüzünden teknolojiden uzak kalan Anadolu köylerine kurulum yapmak, teknolojiye yön veren bireyler yetiştirmek açısından fazlasıyla önem kazanıyor.

Paylaş

Benzer Haberler