ATÖLYE İSTANBUL: MERCEK

Atölye İstanbul, İstanbul’daki ustaların hikayelerini “mercek” adı altında bir seri olarak hazırladı. Ustalar ise eşsiz hikayeleri ve üretimle kurdukları ilişkilerine dair detayları ‘Mercek’te paylaştı.

TAHSİN USTA

ATÖLYE Mercek, 1996 yılından bugüne Galata’da hizmet veren aydınlatma ustası Tahsin Arslan’ın atölyesine konuk oldu. Fizik mühendisi oğlu Mahmut ve eski dostu Ali ile birlikte atölyesindeki tüm tasarım ve üretim sürecini yöneten Tahsin Usta, meslek sırlarını sadece ATÖLYE kameralarına anlattı! Çaylar demlensin, yerler tutulsun. Karşınızda Tahsin Usta’nın gelecek nesillere ilham kaynağı olacak çalışma hikayesi!

HÜSEYİN USTA

‘Şimdiki çocuklar da sanatkar olmak yerine, ticaret yapmak istiyorlar. Bunu alıp satayım, alıp satayım. Peki bunu kimden alacaksın diyorum? Üreten olmazsa kimden alırsın?’ Hüseyin Usta
İstanbul’un son ustalarını ekrana getiren ATÖLYE Mercek’in Eylül ayı konuğu, işini aşkla yapan antika avize ustası Hüseyin Koç.

KEMAL VE SITKI USTA

35 yıl önce ustalarının yanında çıraklık yaparken tanışmış ve beraber büyümüşler. Şimdi eşleri ve çocukları da arkadaş. Evleri yan yana; atölyeleri ise bir! Sıra dışı bir dostluk ve yaratıcılık hikayesi.

ARTIN USTA

Artin Usta’nın atölyesi 45 yıldır Galata’da. Bugüne kadar yaptığı işler, dünyanın pek çok yerinde sergilendi. Hollanda ticaret bakanı sadece onun atölyesini ziyarete İstanbul’a geldi. İşini aşkla yapan Artin Usta’nın ilginç hikayesini gelin ondan dinleyin.

Paylaş

Benzer Haberler