Ankara’da Müthiş bir Maker Rüzgarı Esti

TOBB ETÜ Konferans Merkezi, 31 Mart 2018 Cumartesi gününü Ankara Mini Maker Faire günü ilan etti! Daha önce hiç biraraya gelmeyen mucit çocuklar, ustalar, zanaatkarlar, bilim insanları ve girişimciler bir araya gelerek 2.000’e yakın Ankaralı ziyaretçileri ile buluştular.

İlki 2014 yılında İstanbul’da düzenlenen Maker Faire dünya çapında gerçekleştirilen ‘kendin-yap’ kültürünü kutlayan bir festival. Ekim 2017’de Haydarpaşa’daki büyük başarıdan sonra, 2018 yılında tüm yurda yayılmayı hedefleyen Maker Hareketi’nin ilk durağı ise başkent oldu.

Ankara Mini Maker Faire festivalinde 50’den fazla proje sergilendi, 20’ye yakın atölye gerçekleştirildi ve 2.000 kadar ziyaretçi ağırlandı. Çocuklar atölyelere katılarak yeni beceriler edindi ve evde/okulda uygulayabilecekleri bilgiler öğrendiler. Yetişkinler ise bu kadar yaratıcı insanı bir arada görmenin şaşkınlığı ile beraber geleceğe dair umutla doldular.

Maker Faire’ı Türkiye’ye getiren Halil Aksu etkinlikle ilgili yaptığı açıklamada, “Maker Faire ile ülkemizin geleceğine şekil verecek çocuklar ve girişimciler kendi problemlerini kendileri çözüyorlar. Bunun için gerekli yetkinlikleri genelde kendi kendilerine öğreniyorlar. Pek çoğu da yaptıklarını, öğrendiklerini paylaşıyorlar. İşte bunlar tam Maker kültürünün en temel özellikleridir.” diye konuştu.

2019 hedefinin iki kat büyümek olduğunu söylenen Aksu, sözlerini söyle sürdürdü “Bu yılki etkinlikte emeği geçen, destek veren herkese çok teşekkür ediyoruz. Bu sene Ankara bize güneşli ve yaratıcı yüzünü gösterdi. Seneye daha kapsamlı bir Maker Faire festivaliyle Mart ayında yine Ankara’da olacağız.” dedi.

Ayrıca Gerçek Dorman, ziyaretçilere etkinlik boyunca bir kısmı kendi üretimi olan aletlerle canlı müzik sundu.

Peki Ankara Mini Maker Faire’de neler vardı?

Asker çocuğu olan Feyza Kılıç ve Zeynep Avcıoğlu, patlayıcı düzeneklerin microdalga kaynaklarıyla uzaktan etkisiz hale getirilmesi üzerine bir araç geliştirmişler. Bu araç askeri zırhlı taşıyıcıların üzerine yerleştirildiği taktirde, askerlerin dışarıya çıkmalarına gerek kalmadan, bombaları uzaktan patlatabiliyor. Hayatlar kurtaracak bir proje.

Yusuf Ulufer, üzerinde uzun süredir çalışmakta olduğu 3B tasarım alanının ürünleri olan arttırılmış gerçeklik uygulamalarını ve üç boyutlu yazıcıdan çıkarılmış örnekleri sergiledi. Kendisinin çalışmalarını UNV 3D youtube kanalından takip edebilirsiniz.

Yasemin Küçükyılmaz, Trabzon / Arsin Mehmet Akif Ersoy Ortaokulu’nda bilişim teknolojileri öğretmeni. Okullarında düzenledikleri kodlama ve robotik atölyesinin ürünlerini Ankara Mini Maker Faire’da sergilemek istemişler. Bu ürünler arasında üç boyutlu yazıcı çıktıları, kodlama oyunları ve tasarladıkları robotlar vardı. Ayrı bir masada, Küçükyılmaz’ın kızı olan ve 5. Sınıfa giden Asuman, kendi ürettiklerini sergiledi.

Sedef Çakır, hobi olarak arttırılmış gerçeklik ve artırılmış öğrenme üzerine çalışmakta. Dünya haritası üzerine kullanılan ve hayvanların doğal ortamlarında nasıl yaşadıklarını gösteren bir demo sergiledi. Bunun gibi uygulamaların her derste kullanılabileceğini düşünen Çakır, etkinlikte bir çok öğretmenle bağlantı kurma imkanı buldu.

Yunus Emre Ece, 9 yaşında ve standında geri dönüşüm projeleri, Turkcell kit ile yapılmış çalışmalar ve lehim çalışmalarını sergiledi. Kendisi “Tüketme Üret” sloganını benimsiyor.

Mustafa Niksarlıoğlu ve Ahmet Şentürk, Ben Maker adına Bursa’dan gelmişler. Ankara temsilcileri olan Tolga Tongut ile birlikte, 7-12 yaş arası çocuklara, etkinlik boyunca ahşap tasarım atölyesi düzenlediler. Çocuklar, ekibin gözetimi ve yardımıyla, torna, testere ve matkap ile hayallerini ahşaba yansıtma imkanı buldular.

Furkan Tomak, SCOP şirketi adına maker eğitimi üzerine ürünlerini sergiledi. Ziyaretçiler ahşaplardan, üretim için kullanılan pipetlere, montaj içerikli olanlardan, kotlanabilir kartlara bir çok ilginç ürünü deneme imkanı buldu.

Mustafa Palancı ve Zafer Türkmen, Stemist Lab’ın stem eğitim materyali ve kendin yap ürünü olan Stemist Box’ı tanıttılar. Gün boyunca 60 öğrenci, enerji dönüşümlerinin anlatıldığı atölyelerle üretirken öğrendi.

Dijital Çağ Atölyesi, kurucusu Arda Aslan ve ekibi, kodlama, robotik, tasarım, elektronik başlıkları altında, 7-15 yaş aralığındaki öğrencilere yönelik verdikleri eğitimlerin tanıtımını yaptı. Öğretmenler ve yetişkinler için ayrıca kursları da var.

İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi Maker Platformu’ndan Mervenur Yazgan, Şule Yıldız ve Fatmanur Kurtboğan kendi çalışmalarını sergileri. Su borusu ve başka nesnelerden lazerle kesilerek yapılan yapım aşamasında bir teleskop, parça bütün ilişkisini kavratmak için yapılmış bir eğitici materyal, okulun atölyesindeki testerelerle kesilmiş ve üzerine lazerle isim baskısı yapılmış dev jenga parçaları ziyaretçiler tarafından denendi.

7’den 70’e Aile Kulübü ve Tekin Eğitim’den Ahmet Tekin ve Ceren Coşar, maker robotik akımı, okul seminerleri, öğretmen eğitimleri üzerine çalışmalarını, çocuklara yönelik yapmayı planladıkları Youtuber atölyesini anlattı. Ayrıca çocuklar ve ailelerin birlikte vakit geçirebilecekleri atölyeler yapıyorlar.

Yağız, Ekrem ve Serhan, arduino ile projeler yapan ortaokullu bir ekip. Okul aydınlatma projeleri sayesinde, tüm ışıkları bir uygulama ile kontrol edebiliyorlar. Bu uygulama aynı zamanda ışık değişimlerini sesli bildirim olarak kullanıcıya yolluyor. Telefonu ne tarafa tutarsanız oraya giden oyuncak arabanın ismi ise Huffy. Bir anahtar ile açılıyor ve sensörler sayesinde çevreye çarpmıyor.

Evrensel Koleji’nden Burcu Pınar Kaçar ve Sıla Yakar, tarım ilaçlarına alternatif olarak zararlı böceklerin nüfusunu zararlı sınırın altında tutmak için başka böcekleri kullanmak üzerine kurdukları projelerini etkinlik boyunca ziyaretçilere tanıttı.

Robokids’den Ayşe ve Merve Hanım, stem eğitim materyalleri ve Beebot gibi ürünlerini sergiledi. Çocuklara yönelik temel kodlama atölyelerini tanıttı.

Osman Tuna Ökgüz, yüksel lisans tezi kapsamında ürettiği medikal alanda üretim yapabilecek bir mini torna tezgahı olan ürünlerini tanıttı.

 

Bilim Kutusu, kurucusu Elçin Ekşi’nin uzman biyolog ve pedagoglar yardımıyla tasarladığı bilim eğitim setleri ve deneylerini, çocuklara ulaştıran bir firma. Etkinlik boyunca çocuklarla birlikte DNA üzerine kurdukları birçok atölye yaptılar.

Bakanlığın, kaybolmakta olan meslekleri korumak adına verdiği ödüllerden birinin sahibi olan Hüseyin Erdinler, el sanatı olan telkarinin nasıl yapıldığını hem gösterde hemde öğretti.

İndi Oyuncak’dan İlhan Çeker ve Didem Topuz Eker ürünleri olan, keşfe yönelik, açık uçlu, eğitici oyuncak ve materyalleri tanıttılar. Kapla isminde ahşap blokları gün boyunca katılımcılar tarafından denendi. Geri dönüşüm malzemelerini bir araya getirebilen başka bir ürünleri maker olmak için bir başlangıç kiti değerinde. Cubetto isimli ürünleri ise çocuklara kodlama mantığını öğretiyor.

Bilkent Ortaokulu öğrencileri bir çok tasarım sundular. Görme engelliler için tasarladıkları, engel tarayıcı yeleğin üzerindeki iki mesafe sensörü engel tespit ettiğinde ses çıkartıyor.

ABC Koleji öğrencileri, ürettikleri üç boyutlu çıktıları ve arduino ile yapılmış programları tanıttılar.

Kodris ekibi, 8-16 yaş aralığındaki çocuklara kodlamayı öğretmek için yapılmış bir programlarını tanıttı. Etkinlikte 60’ın üzerinde öğrenciye eğitim verdiler.

Abaküs Kitap ve Çıkar Atölye çalışmalarını anlattı.

Etkin Teknoloji ekibi, 8-15 yaş arasındaki çocuklara verilen kodlama eğitimlerinde kullanılmak üzere geliştirdikleri robotu tanıttılar. Bu robot üzerinde kullanıcı ve reset tuşu, buzzer, led, çizgi izleme sensörleri ve geliştirme pinleri gibi birçok yerleşik özellik bulunmakta.

Robotistan’dan İlge İpek, çalışmalarından bahsetti. Hedefleri Türkiye’de üretimin, tüketimin fazla olmasını. Yetişkinlere ve çocuklara gün boyu birçok atölye düzenledi.

Tuna Tüner, polar koordinatlarla çalışan çizim robotu ve doğal hayatı gözlem kamerası gibi bir çok ürününü sergiledi.

Ekrem Akbulut, Hayat Kurtaran Baret projesinin yanında üç boyutlu yazıcı ile ürettiği diğer proje ve ürünlerini de sergiledi.

Burak Kaya ve Fatih Serdar Recep, kendi üretimleri olan elektrikli kaykay ve parçalarını birleştirilerek yaptıkları, VR gözlük ile görüntü sağlayabilen dronlarını sergiledi. Elektrikli kaykay etkinlik boyunca ziyaretçileri alanda dolaştırdı.

RobotEl Türkiye Derneği Ankara temsilcileri olan Pınar, Ali, Dilara, Burak etkinlik boyunca standlarına uğrayanlara derneklerinin çalışmalarından bahsettiler. RobotEl üyeleri, el ve parmak deformasyonu olan çocuklara, dirsek ve bilek gücü ile çalışan, düşük maliyetli mekanik eller yapıyorlar. Standlarında görme imkanı bulduğumuz bu ürünler çocuklara ücretsiz veriliyor.

Emircan Karael ve Adil Berkay Çoşkun, ekmek mayasıyla atık su arıtılması üzerine projelerini tanıttı. İnsan sağlığına zararlı olan ağır metalleri tutan ekmek mayasının maliyeti de çok düşük.

Evrensel Koleji’nden Yiğit Ege Yurdakul, akıllı telefon aracılığıyla ledleri kontrol edebildiği ve eşyaların yerini bulmaya yarayan çalışmasını sergiledi.

Boğaçan Büyükoğlu, görme engelliler için yaptığı ev zilini sergiledi. Kerem Gazizoğlu, çantaya takılan ve telefon şarjı için kullanılan taşınabilir güneş panelini tanıttı.

Enis Kılıç, ilkokul ve ortaokullara yönelik arduino eğitimi için tasarladıkları panoyu tanıttı. Bu pano sayesinde sensör bağlantıları kolaylıkla yapılabiliyor. Tak çıkar mantığıyla çalışılabilen pano, hiç bir bilgisi olmayanların kullanabileceği bir ürün.

Elif Kıraç ve Çağla Gürsel, Buzdaş ismini verdikleri buz sondajını sergiledi. Bu sondajın diğerlerinden farkı eğimli olması. Türkye’deki buzullar, eğimli olan vadi buzulu olduğundan ve üzerilerini molozlar kapladığından böyle bir tasarıma gidilmiş.

11 yaşındaki, 5.sınıfa giden Yankı Kadıoğlu kendi robotunu yapmış. Infrared sensörleriyle uzaktan kontrol edilebiliyor, kıskacıyla nesneleri yakalayabiliyor ve kamerası ile uzaktan görüntü sağlıyor.

Patie Pet’in kurucusu Buse Özgür, guinea piglere özel ürünler üreterek başladıkları ve kedi, köpek yatakları üreterek devam ettikleri projelerini tanıttı.

Odtü geliştirme vakfı okullarından katılan dört öğretmen olan Serdaç Erden, Seçil Nazlı Arabuşka, Seda Karabulut Adıgüzel ve Zübeyde Çapur, Make İt Real isimli Erasmus projesini tanıttı. Matematik ve fen alanlarında zorluk çeken 9. ve 10. sınıf öğrencilerinin tasarımlar yaparak ilgili konuları daha iyi anlamalarını sağlamayı hedefleyen projelerinde bu tasarımların üç boyutlu çıktıları da basılıyor.

Ve bir Maker Faire daha son buldu. Diğerlerinde görüşmek üzere. Eğer yolunuz İstanbul’a düşerse Kadıköy Mini Maker Faire 21 Nisan’da Yeldeğirmeni Mahallesi’nde…

 

Paylaş

Benzer Haberler