5 MAKER TİPİ

makers_manual_post

PSFK geçenlerde Maker Kullanıcı Klavuzu hazırladı. Intel’le yaptıkları işbirliği sonucunda ortaya çıkan rapora göre 5 ayrı maker tipi belirlenmiş. Siz hangi maker’a yakın hissediyorsunuz?

KENDİ YAPANLAR

Kendi yapma kültürü aslında çok da yeni bir şey değil. Özellikle Anadolu’nun köylerini düşündüğünüzde, hayatın birçok ihtiyacını kendi ellerindeki imkanlarla karşılayan ve üretim yapan bir geçmişi görebilirsiniz. Şimdi ise teknoloji ve internetin de katkısıyla Kendin Yap kültürü, özellikle de yoğun olarak el işi (craft) ürünlerle başlayıp, robot yapımına kadar uzanıyor. Onlara birçok kez gerçek işlerini bırakıp ürettikleriyle geçinmeleri söylense de, neden ürettiklerinin yanıtı hayatı geçindirmekten öte bir tür tutku aslında. Dolayısıyla bambaşka işlerle uğraşsalarda her boş vakit buldukarında kendi üretimlerine odaklanan tiplere “Kendi Yapanlar” denilmiş. Bu tip maker’lar, üretimlerine üretim katacak yeni araçlar keşfetmeyi, ilham almayı ve el becerilerini geliştirmeyi çok severler.

KENDİ ÖĞRENENLER

“Büyük ihtimal ben bunu tamir ederim” bu tür maker’ların hareket noktasıdır. Nasıl-Yapılır videoları izleyerek ya da fikirlerini favori forumlarda paylaşarak akşamlarını geçirebilirler. Yeni yetenekler kazanmayı çok severler, kendilerini eğittikleri ya da ellerini kullandıkları bir ortamı hemen sağlarlar. Kendilerini “maker” olarak tanımlamazlarsa, her zaman zanaatkarlığa kıymet verirler ve hergün gelişen dijital araçları anlamakta zorlanabilirler.

EĞİTİMCİLER

İnsanlar uygulama tavsiyeleri için doğal olarak onları ararlar, çünkü genellikle tüm cevaplara sahip görünürler. Birşeyleri açıklamak ya da başkalarına yardımcı olmak ve projelerinin gelişmesini izlemekten  büyük zevk alırlar. Bilim, matematik ve tasarımı hayata katan ve eğlenceli kılan yaratıcı uygulamalarla ilgili dijital kaynaklara kolayca erişirler.

PRO-MAKER

Brişeyler üretme konusunda cidden yetenklidirler ve 3D yazıcılar gibi gelişmekte olan teknolojileri kullanarak süreçlerini verimli kılarlar. CNC kullanmak ya da bir kaç satır kod yazmak konusunda kendilerini rahat hissederler ve ellerindeki araçları sürekli geliştirirler. Kendilerini imkansızın sınırlarını zorlarken bulabilirler. Değerli birşey yaratmak sürecinin birçok başarısızlığı barındırdığını çok iyi bilirler.

GİRİŞİMCİLER

“Bunu nasıl yaygınlaştırırız?” sorusu birçok kez akıllarına gelir. Çünkü ortaya çıkan işi herkese ulaşabilir olmasını isterler. Endüstrinin trendlerini takip ederler ve bu bilgilerini üretimlerine yansıtırlar. Bir sonraki en iyi şeyi üretme yolu pek çetindir. Süreçte hiçbirşey hızlı ilerlemez. Sadece bir ürün değil, aynı zamanda sürdürülebilir bir iş kurmak için  yatırımcılar ya da olanaklar yaratmaya çalışırlar.

MAKER SÜRECİ

Öğren
P2P (internet kullanıcıları arasındaki) eğitim kaynaklarından, hazır endüstriyel kitlerinden faydalanarak 21. yüzyılın en büyük avantajını kullanın ve mutlaka yakınızdaki ortak maker atölyelerinde vakit geçirin.

Prototipini Yap

Üretmek istediğiniz şeyin bir modelini yaratın ve hızlıca farklı versiyonları teneyerek tasarımı iyileştirin. Dijital araçları kullanmak defterde biriken fikirleri gerçek hayata uyarlar.

Programla

Üretiminizin amaçlarını kavramak için geri bildirim almak çok önemli. Onu insanların kullanımına açmak için interneti, diğer insanları ve platformları kullanın. Denemelerine izin verin ve mutlaka yapıcı eleştirilerden beslenin.

Büyüt

Üretimizi hazır hala getirip daha büyük bir markete adım atmak için gerekli kaynağı oluşturun. Kitle fonları, yatırımcılar ya da üretim ortakları araştırın.

Sat

Üretiminizin insanların ellerine geçmesi için marka ortaklığı, toplu satış platformları gibi alanlara yönelin ve yaratımınıza hakettiği ilgiyi gösterin.

Paylaş